Fakta
0
0

Kjell Skoglund: Havet stormar, exportkusten flyter

Tankfartyg som draggar ankaret på havsbottnen och skadar energi- och datakablar. GPS-störningar från öst mot blåvit flyg- och båttrafik. Stora medieplattformer som hela sonika avslutar faktagranskning, kanaliserar stöd för mörka krafter och låter lögntrolleriet florera i valkampanjer. Oberäknerlighet i Vita Huset. Imperialistisk diktatur i Kreml. Maktvakuum i flera stora EU-länder. Krig i Europa.

Minsann är det en instabil värld vi lever i 2025. Femtio år efter den stora säkerhets och samarbetskonferensen i Finlandiahuset som skulle cementera en ny världsordning. Hur gick det såhär?

Om spelet förändras måste man agera därefter. Våren 2022 svarade Finland och Sverige på den ryska aggressionen med att ansöka om Natomedlemskap. Nu är vi förenade med övriga nordiska länder i samma allians. Även om spänningarna i närområdena kvarstår har Finlands säkerhet och hela Finlandsbilden stärkts. Vårt land anses tryggt, stabilt och pålitligt. Det gör en skillnad när stora utländska investeringar planeras. Det har betydelse när semesterresor görs. 

I det rådande geopolitiska läget är det klart att försvarsmaterielindindustrin måste öka sin produktion. Också många små, specialiserade företag i branschen har stor potential att växa, exportera, sysselsätta. Vi behöver ett  investeringsklimat som bejakar att hållbarhet och trygghet i det nya läget går hand i hand. Alltså är försvarsindustrin en väsentlig del av totalförsvaret av vår suveränitet, frihet och demokrati. Sådan är världen idag. 

Då hela havet stormar känns Norden och det nordiska samarbetet tryggare än på länge. ”Aldrig har jag känt mig så nordisk som idag” sade vår president i höstas som en tolk för vad mången känner. Kvarkensamarbetet blomstrar och utvecklas utan uppehåll. Flitiga Österbotten fortsätter hålla öganen på bollen. Jag är överygad om att exportkusten hör till vinnarna också framöver. Här kan man paketera både hård- och mjukvaror i vinnande paket för vilka marknader som helst.    

Kjell Skoglund

Kommentit (0)

Jätä kommentti